History

Click the picture to read in your browser or download to save the file to your computer.

Years 2002-2022
Vivian Jackson, Historian

History prior to 2003
Ken Brammer, Historian

Indiana North Past Governors

*Marion C. Wilson                 Indianapolis                            1986-87

*Ray A. Shaw +                      Bluffton                                  1987-88

Frank Erdosy  ++                    Richmond Eve                        1988-89

*Jules Elzey                            Knightstown                           1989-90

*Vern Skinner                        Chesterfield                            1990-91

Herb Horton                            Indy N Keystone                     1991-92

Leland LeMaster                    Portland Eve                           1992-93

Gary Addison +                      Muncie Noon                          1993-94

John Taylor                             Bluffton                                  1994-95

Pam Hutton     +                      Elkhart Luncheon                   1995-96

Randy Robinson                     Muncie Noon                          1996-97

*William A. Gloye                 Fortville                                  1997-98

*Dr. William F. Conner          Decatur                                   1998-99

*Robert E. Hunt                      Wabash                                   1999-2000

Melvin Betts                           Frankfort                                 2000-01

Juanita Sheward                      New Castle Bkfst                    2001-02

Ed Finn                                   Lafayette Bkfst                       2002-03

Chuck Kemker                        Rushville                                2003-04

*Donald Covalt          +          Muncie Noon                          2004-05

Lu Whitaker                           Frankfort                                 2005-06

Dennis Reeve                          Warsaw Noon                         2006-07

Ron Donkers                           Warsaw Bkfst                         2007-08

Karyn Gilly…                         Bluffton                                  2008-09

*Ted Bryan                             Anderson Noon                       2009-10

Gregg Palmer                         Bluffton                                  2010-11

Michael Fisher                        New Castle Bkfst                    2011-12

James Burk                             Decatur/Bluffton                    2012/13

*Thomas Stone                       Elwood                                    2013/14

Melvin Jackson                       Chesterfield                            2014/15

Julie Robison  +                      Elkhart Luncheon                   2015/16

Todd McMillin                       Decatur                                   2016/17
Sandy Doyle   +                      West Jay                                 2017/18
Debra Dunham                       Chesterfield                            2018/19
Gregg Palmer, Julie Robison, Karyn Gilly, Sandy Doyle      2019/20

* deceased, + Distinguished, ++Outstanding


DISTRICT SECRETARY-TREASURERS-INDIANA NORTH DISTRICT

 * JOHN HARRINGTON                   GARY DUNES                                 1986-91

 *WAYNE E. CONFER                     CHESTERFIELD                               1991-96

MARTHA B. FRAZE                        NEW CASTLE BREAKFAST          1996-00               

* DONALD E. COVALT                 MUNCIE NOON                                 2000-04            

GARY ADDISON                               MUNCIE NOON                               2004-05               

RITA BETTS                                      FRANKFORT                                   2005-10               

KARYN GILLY                                 BLUFFTON                                       2010-14               

JENNIFER DORMAN                       WARSAW BREAKFAST                  2014-19              

SANDY ROGERS                             WEST JAY                                         2019-20             

JENNIFER DORMAN (ASSISTANT)  WARSAW BREAKFAST              2019-20             

*deceased


DISTINGUISHED OPTIMIST – INDIANA NORTH DISTRICT

1986-86*           MAX BALL                                        Elkhart

1987-88*           RALPH RIDDLE                                Hammond             

1988-89*           BARRY ELZEY                                 Knightstown

1989-90*           LESTER L. BICKEL                         Portland Eve & Bft.

1990-91*           ROBERT RICHARDSON                Richmond Evening

1991-92*           CECIL APPLEGET                         Lawrence  

1992-93*           ARNOLD GOLD                             Chesterfield

1993-94*           JOHN HARRINGTON                    Gary/Dunes

1994-95             DON TOMLIN                                Indianapolis Eastside

1995-96*           AUBREY ROGERS                         Muncie

1996-97             EVERETT HAMPTON                    Hagerstown

 1997-98*          GUIDO GEORGE                             Hammond

1998-99*           JAMES FELIX                                  Chesterfield

1999-00             JUANITA SHEWARD                    New Castle Bft     

2000-01             DRU HALL                                      West Jay

2001-02             ROGER PRESCOTT                        Portland Evening

2002-03             SANDRA DOYLE                           West Jay

2003-04*           RAY WHITE                                   New Castle Evening

 2003-04            SUSAN BRAVARD                        Indianapolis Eastside

 2004-05*          JUDITH WILLIAMSON                 Portland Breakfast

 2005-06            SONDRA DICKSON                      Portland Breakfast

 2008-09            AILESIA FRANKLIN                     West Jay

 2009-10*          LOU BLATTNER                            New Castle Breakfast 

 2010-11            SANDY ROGERS                           West Jay

 2011-12            DOYLE GODBOLT                         Hammond

 2016-17            TED McDUFFEE                            Chesterfield

 2017-18            JUDY LEMASTER                        Portland Evening


DISTINGUISHED HUMANITARIANS – INDIANA NORTH DISTRICT

1986-87            WAYNE HAFFNER                       Portland Breakfast

1987-88            JIM MALLOY                                Merrillville

1988-89            GARTH LEMASTER                      Portland Breakfast

1989-90*          ROBERT FREEMYER                    Portland Breakfast

1990-91            ROBERT J. RIGG                           Portland Breakfast

1991-92*          LARRY HUNERYAGER                 Elkhart Evening

1992-93            ROGER PRESCOTT                       Portland Evening

1993-94            PAM HUTTON                              Elkhart Luncheon

1994-95            JOHN BENTLEY                             Elkhart Luncheon

1995-96            EVERETT COLE                             New Castle Breakfast

1996-97*          REV. HAROLD CLARK                  Chesterfield

1998-99            PHILLIP MONTEITH                     Elkhart Evening

1999-00*          AUBREY ROGERS                         Muncie Noon

2000-01*          PHIL EHERENMAN                      Warsaw Breakfast

 2001-02           VELMA ROOK                               Portland Evening

2002-03            PHIL HAMM                                 Knightstown

2003-04*          REV. JERRY NELSON                    West Jay

2004-05*          RAY WHITE                                   New Castle Breakfast

2004-05*          SUSAN BRAVARD                         Indianapolis Eastside

2005-06            MICHAEL SHANNON                    West Jay

2007-08            DARRELL BORDERS                      Portland Breakfast

2010-11            MIKE SHANNON                           West Jay

2011-12            CAROL LEONHARD                       Portland Evening

2012-13*          JUDITH WILLIAMSON                  Portland Breakfast

2014-15            RON DONKERS                              Warsaw Breakfast                    

2015-16            KATHY JONES                                West Jay

2016-17            TOM BROSHER                               West Jay

 2018-19           SABRINA BROWN                          Warsaw Noon

 2019-20           KATHY NELSON                             West Jay


OUTSTANDING LT. GOVERNORS-INDIANA NORTH DISTRICT

1986-87*             ROBERT ECK                       INDIANAPOLIS-NORTH KEYSTONE

1987-88*             JAMES R. FELIX                  CHESTERFIELD

1988-89              WAYNE E. CONFER             CHESTERFIELD

1900-91              VERN VIERK                         HAMMOND

1991-92              EVERETT HAMPTON           HAGERSTOWN

 1993-94            ROGER PRESCOTT                PORTLAND EVENING

1994-95            JUANITA SHEWARD              NEW CASTLE BREAKFAST

1995-96            DAVE MELANDER                  MISHAWAKA

1996-97            LELAND LEMASTER               PORTLAND EVENING

1996-97            FRIA KUROWSKI                    MISHAWAKA

1998-99            JUANITA SHEWARD              NEW CASTLE BREAKFAST

1999-00            DENNY ANDREWS                 WARSAW BREAKFAST

 2002-03           LU WHITAKER                         FRANKFORT NOON

 2004-05           ERIC BAIZE                               MUNCIE NOON

2004-05            DRU HALL                                 WEST JAY


DISTINGUISHED LT. GOVERNORS-INDIANA NORTH DISTRICT

1987-88           JAMES FARKAS                          ELKHART NOON

1987-88           LELAND LEMASTER                  PORTLAND EVENING

1987-88           ROGER SHERER                          BLUFFTON

1987-88           STAN WOLUCKA                        HAMMOND

1988-89           ROBERT HIEBER                         ELKHART EVENING

1988-89           GERALD SELKING                      DECATUR

1993-94           DON MONK                                  ELKHART EVENING

1993-94           OTHMAR SCHROEDER              ROCHESTER

1993-94*         TOM STONE                                 ELWOOD

1995-96*         ROBERT HUNT                           WABASH

1995-96           MEL JACKSON                            CHESTERFIELD

1995-96*        RAY WHITE                                  NEW CASTLE EVENING

1999-00          KEITH BUTZ                                 LAFAYETTE BREAKFAST

2001-02          ROGER SHERER                           BLUFFTON

2002-03          BILL HANYZEWSKI                     HAMMOND

2015-16          SANDY ROGERS                          WEST JAY

2017-18          SANDY ROGERS                          WEST JAY

2018-19         BECKY MAHONEY                        ROCHESTER

2019-2020     TIFFANY HARRELL                      PLYMOUTH